​Pętla kredytowa potrafi zrujnować nie tylko dobrze prosperujące przedsiębiorstwo, ale i całe rodziny. Frankowicze od lat zmagają się z wysokimi ratami kredytu, znacznie przewyższającymi wartość kredytu, który zaciągnęli przed kilkunastu laty. Jak się z niej uwolnić? Czy istnieje szansa dla Frankowiczów? Jak się przygotować do walki z bankiem?

Dostarczenie dokumentów do kancelarii

Pierwszym krokiem, jaki musimy wykonać to znalezienie wyspecjalizowanej kancelarii adwokackiej zajmującej się tego typu sprawami. W następnej kolejności powinniśmy przygotować dla naszego adwokat komplet dokumentów – umowę, wszelkie aneksy, harmonogram spłaty kredytu, jego historii czy regulamin. Dzięki kompletowi informacji specjaliści będą mogli podjąć decyzję, czy umowa kredytowa kwalifikuje się do postępowania.

Analiza finansowa kredytu

Jeśli nasza umowa kwalifikuje się do tego, aby sprawa mogła oprzeć się o sąd, kancelaria adwokacka przygotowuje analizę finansową kredytu. W tym celu konieczna będzie pełna historia spłaty kredytu. W dobrych kancelariach klient otrzymuje dokładną instrukcję jak zamówić zaświadczenie w swojej sprawie. Celem analiz jest uzyskanie wszelkich możliwych wartości, które będą podstawą sporu sądowego.

Oferta współpracy

Przygotowane wcześniej analizy pomagają stworzyć dla klienta najlepsze rozwiązanie. Adwokat przekazuje nam raport prawno-finansowy wraz z kosztorysem postępowania. Powinniśmy także zostać poinformowani o wszystkich "za i przeciw", a także powinny zostać postawione cele postępowania, mając na uwadze naszą obecną sytuację finansową. Dobrą praktyką też jest, aby przygotowane analizy były bezpłatne. Jeśli ktoś chce od nas pieniądze już na etapie analiz, powinna nam się zaświecić lampka alarmowa. Pamiętajmy, że wybieramy partnera, który poprowadzi być może najważniejszą sprawę sądową w naszym życiu.

Pozew sądowy

Decydując się na współpracę, udzielamy pełnomocnictwa naszemu adwokatowi. Tan z kolei składa reklamację do banku, a następnie zwykle pozew sądowy. Sprawa odbywa się w sądzie przypisanym do naszego miejsca zamieszkania - nie musimy więc jeździć po całej Polsce. Od zebrania dokumentacji, poprzez analizy oraz reklamację, do czasu złożenia pozwu upływa zwykle około 6 tygodni. Sam postępowanie zwykle ciągnie się nie krócej niż rok. Czeka nas zatem minimum 12-14 miesięcy walki z bankami. Rolą tych spraw jest oczywiście odzyskiwanie pieniędzy, które zostały utopione w pseudofrankowy kredyt.

W większości przypadków zakwalifikowanych do postępowania sądowego dochodzi do unieważnienia umowy kredytowej. Dzięki temu kredytobiorca staje się całkowicie wolny od zadłużenia, które niejednokrotnie przewyższa wartość nieruchomości, w którą został zainwestowany kredyt. Choć rozwiązanie sądowe może wydać się komuś dość drastyczne, to jest to zwykle jedyna i najskuteczniejsza metoda negocjacji z bankami. Warto zatem wybrać sprawdzoną i doświadczoną kancelarię adwokacką specjalizującą się tego typu sprawami, gdyż to ona, jako nasz pełnomocnik będzie nas reprezentowała na każdym polu tego sporu.