Jest wiele zawodów, które wymagają sporego zaangażowania w swoją pracę oraz odpowiednich umiejętności, które często możemy się nauczyć, a niektóre musimy mieć w sobie. Można nauczyć się dobrze prowadzić samochód, jednak tylko niektórzy mogą być doskonałymi kierowcami rajdowymi – to jest dar, który możemy rozwijać.

Są też zawody, które wymagają od nas szczególnych cech charakteru. Jednym z takich zawodów jest zawód notariusza. Notariusz zajmuje się sporządzaniem różnego rodzaju dokumentów, które w jego obecności są podpisywane przez obie strony np. podczas przekazania praw do nieruchomości. Notariusz jest pewnego rodzaju świadkiem transakcji przekazania praw lub zawarcia umowy. Charakter notariusza jest bardzo ważny, gdyż powinien być to człowiek o nieposzlakowanej opinii, którego cechuje praworządność oraz uczciwość. Tylko taki człowiek może być wiarygodnym i godnym zaufania notariuszem. W przeciwnym razie nie może myśleć o karierze w tym zawodzie.

Aby zostać notariuszem, należy skończyć studia kierunkowe oraz dodatkowo odbyć praktyki u notariusza lub np. w sądzie. Nie jest to prosta praca i wymaga od nas często twardego charakteru, jednak zarobki, jakie osiąga się w tym zawodzie, przyciągają wiele osób, które skuszone wizją bogactwa wybierają studia na tym kierunku.

Podstawą w pracy notariusza jest dobrze wybrane miejsce na gabinet. Bardzo często spotkać możemy tego typu gabinety w okolicach sądów lub instytucji, w których załatwiamy sprawy spadkowe, lub inne ważne dokumenty. W takim punkcie możemy spodziewać się dużej ilości klientów, którzy w naszej obecności będą chcieli podpisać dokumenty i zapłacić nam za naszą obecność. Stawki za usługi notarialne są dosyć zróżnicowane i w dużej mierze zależą od rodzaju dokumentu. Mogą zaczynać się od 50 zł za podstawowe i mało skomplikowane dokumenty, a sięgać nawet kilku tysięcy złotych za profesjonalne usługi notarialne wymagające sporej ilości dokumentów. Oczywiście najczęściej będziemy mieli do czynienia z pierwszym rodzajem zleceń, jednak możemy się spodziewać od czasu do czasu lepszych klientów.