usługi notariusza za darmo

Wiele osób zastanawia się nad tym, czy jeśli nie stać nas na usługi notariusza to istnieje jakaś szansa na to, by być zwolnionym z takich usług tak samo jak można wnioskować w sądzie o zwolnienie z kosztów sądowych. Oczywiście istnieje taka możliwość. Można wnioskować zarówno o zwolnienie z kosztów sądowych jak i też starać się o zwolnienie z kosztów notarialnych. Jednak bardzo mało osób korzysta z takiej możliwości ponieważ ludzie w ogóle nie zdają sobie sprawy z tego, że taka możliwość będzie przewidziana przez przepisy ustawy prawo o notariacie.

Partner materiału: Notariusz Kraków

Kiedy nie muszę płacić?

Przede wszystkim taka opcja jest rzadko wykorzystywana ze względu na niewiedzę a z drugiej strony nie będzie łatwo w należyty sposób udowodnić, że nie stać nas na skorzystanie z pomocy notariusza. Jeśli jakaś osoba nie jest w stanie ponieść takich kosztów bez jednoczesnego uszczerbku przy utrzymaniu rodziny będzie można wystąpić z należytym wnioskiem do sądu rejonowego ustalonego ze względu na miejsce zamieszkania z prośbą o to, by taka osoba była zwolniona w całości bądź też w części z obowiązku ponoszenia kosztów związanych z wynagrodzeniem notariusza. Procedura zwolnienia z opłat notarialnych nie będzie jednak tak prosta jakby się mogło wydawać i będzie się wiązała z koniecznością dokonania następujących aktów. Na samym początku trzeba oczywiście w należyty sposób wykazać, że nie posiada się odpowiednich środków na to, by ponosić na rzecz notariusza kosztów jego wynagrodzenia. Gdy tego się dokona kolejne kroki będą po stronie sądu, który będzie musiał na samym początku ustalić czy w ogóle w danym przypadku osoba potrzebuje korzystać z czynności notarialnej. Wnioski będą uwzględnione i notariusz będzie wykonywał daną czynność, jeśli sąd uzna, że rzeczywiście strona nie ma należytych środków a jednocześnie taka czynność będzie w tym przypadku konieczna do zrealizowania. Zostaje w tym celu wyznaczony konkretny notariusz, który będzie zobowiązany do jej realizacji. Decyzję o tym, by zwolnić stronę z ponoszenia kosztów będzie ponosił sąd rejonowy. Jeśli pojawia się sytuacja zwolnienia to opłaty na rzecz notariusza będzie ponosić państwo zgodnie z przepisami, które określają taksy notarialne. Powoli wnioski o zwolnienie z opłat stają się popularne ponieważ coraz więcej osób zdaje sobie sprawę z tego, że takie zwolnienia są możliwe i dlatego chcą ze swoich praw korzystać.

Decyzje o zwolnieniu z kosztów podejmuje odpowiedni sąd rejonowy. W sytuacji zwolnienia od opłaty notariuszowi płaci państwo zgodnie z wysokością taksy. Skoro taka możliwość istnieje ludzie decydują się na to, by z niej korzystać, szczególnie gdy mają podstawy, by brak środków wykazać.